28 czerwca 2010 :: Porody bez bólu

Transrelaksacja hipnotyczna, czyli poród bez bólu.

W ramach psychoprofilaktyki bólu porodowego, Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala Powiatowego w Nisku rozpoczyna realizację programu Rodzić bez bólu, poprzez wprowadzenie transrelaksacji hipnotycznej jako niefarmakologicznej metody znoszenia bólu porodowego.

Idea rodzenia w transie hipnotycznym, choć nie nowa w krajach zachodnich, w Polsce rozwija się powoli, ponieważ hipnoterapia kojarzy się bardziej z estradą lub szarlatanerią, niż z działaniem leczniczym. Tymczasem transrelaksacja powoduje rozluźnienie całego ciała, eliminuje strach i napięcie związane z porodem, poprawia krążenie łożyskowe krwi, przyśpiesza rozwieranie szyjki macicy, a tym samym skraca poród o kilka godzin.

Badania z użyciem rezonansu magnetycznego wykazały, że w trakcie głębokiego transu hipnotycznego docieranie impulsów bólowych do mózgu jest utrudnione lub wręcz zniesione.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Powiatowego w Nisku uruchomił specjalny gabinet, w którym kobiety chcące skorzystać z tej metody łagodzenia bólu porodowego, przygotowywane są do transrelaksacji pod okiem lekarzy.
Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie oddziału ginekologiczno-położniczego lub pod tel. /15/ 84-16-754

Więcej na temat transrelaksacji czytaj tutaj.