3 września 2014 :: Sprzęt medyczny od WOŚP

W ostatnich dniach sierpnia oddział noworodkowy Szpitala Powiatowego im. PCK w Nisku otrzymał nowy sprzęt medyczny. Jest to ruchome stanowisko do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka, wyposażone w:
- inkubator Atom model 102
- zestaw Infant Flow.

Zestaw przekazała po raz kolejny Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków - Infant Flow.

"Program powstał w 2003 roku. Jego ideą było wprowadzenie do powszechnego użytku najnowocześniejszej i najbezpieczniejszej metody leczenia niewydolności oddechowej u noworodków, przy pomocy możliwie najlepszego sprzętu. Dzięki Programowi metodę nieinwazyjnego wsparcia oddechowego spopularyzowano w Polsce znacznie wcześniej niż w większości rozwiniętych krajów. Nasz rejestr zastosowań tej metody jest największą tego typu bazą danych na świecie.
Na początku roku 2014 w bazie danych programu odnotowano ponad 34 800 leczonych noworodków. Znaczną część naszych pacjentów stanowią najmniejsze noworodki, o masie urodzeniowej ciała poniżej 1500g. Aktywność szkoleniowo- edukacyjna programu sprawia, że efekty uzyskiwane przy pomocy techniki Infant Flow, są z roku na rok coraz lepsze. W końcu roku 2013, ogólna skuteczność wentylacji nieinwazyjnej wyniosła ponad 81% a w grupie dzieci z masą urodzeniową ciała poniżej 1500g prawie 69 %.

Tak wysoka częstość i skuteczność zastosowania wentylacji nieinwazyjnej umożliwia osiąganie przez polskie ośrodki neonatologiczne coraz lepszych wyników leczenia zarówno w wymiarze ratowania życia, jak i w aspekcie unikania szeregu bardzo poważnych powikłań wcześniactwa.

Efekty uzyskiwane przez Program spotykają się z szerokim uznaniem międzynarodowej społeczności naukowej w dziedzinie neonatologii. Dowodem jest kilkadziesiąt opracowań, często publikowanych na prestiżowych zjazdach międzynarodowych jak i na łamach cenionych czasopism naukowych o zasięgu światowym."

źródło: www.wosp.org.pl