16 kwietnia 2007 :: Nowy sprzęt na ginekologii

Oddział ginekologiczny Szpitala Powiatowgo im. PCK w Nisku wzbogacił się o zestaw do badań histeroskopowych (mikrohisteroskopowych).

Mikrohisteroskopia

Histeroskopia jest jedną z metod endoskopii polegającą na transmisji obrazu z jamy macicy na ekran monitora. Mikrohisteroskopia wzięła nazwę od bardzo cienkich (o średnicy 2,9 mm) optyk, coi pozwala na wprowadzenie urządzenia do światła jamy macicy bez potrzeby rozszerzania kanału szyjki. W związku z tym można przeprowadzić bezbolesny zabieg bez narkozy, w warunkach ambulatoryjnych. Zastosowanie mikrohisteroskopii w ginekologii jest bardzo duże, zarówno w diagnostyce schorzeń jak i mikrochirurgii operacyjnej.

Wskazania do mikrohisteroskopii:
– zlokalizowane patologie wewnątrzmaciczne (zrosty i przegrody wewnątrzmaciczne, polipy, mięśniaki podśluzówkowe)
– zmiany w obrębie błony śluzowej macicy (patologiczne rozrosty, rak, endometrium)
– zaburzenia krwawień miesiączkowych, krwawienia z macicy o niewyjaśnionej etiologii
– niepłodność (nieprawidłowy kształt i wielkość jamy macicy)
– niemożność donoszenia ciąży do czasu uzyskania przez płód zdolności do przeżycia
– obecność ciał obcych w macicy (wkładki wewnątrzmaciczne)

Histeroskop kosztował blisko 80 tysięcy złotych i wraz z wideokolposkopem i innym nowoczesnym sprzętem medycznym, zakupionym w ostatnich dwóch latach, podnosi jakość pracy i możliwości diagnostyczne oddziału ginekologiczno-położniczego w niżańskim szpitalu oraz zwiększa komfort pacjentek.